Vademecum

Światło

Piwniczka tradycyjna

Piwniczka idealna powinna być całkowicie zaciemniona. Należy chronić butelki przed bezpośrednim działaniem światła dziennego, jak również ograniczyć do minimum kontakt ze światłem sztucznym (szczególnie z jarzeniówkami). Większość butelek produkowana jest z kolorowego, ciemnego szkła, które w pewnym stopniu hamuje przenikanie światła do środka. Jednakże ochrona ta nigdy nie jest doskonała. W wyniku działania promieni ultrafioletowych, które wspomagają pochłanianie tlenu, smak i zapach wina mogą ulec pogorszeniu.

Piwniczka nowoczesna - winiarka: (na przykładzie rozwiązań EuroCave)

Jeśli jesteśmy zwolennikiem nowocześniejszych rozwiązań i chcemy korzystać z umieszczonej w salonie winiarki to pamiętajmy, że dobra winiarka powinna być wyposażona albo w pełne drzwi całkowicie izolujące wnętrze szafy od światła albo w drzwi szklane wyposażone w specjalne filtry UV.W winiarkach EuroCave zarówno drzwi szklane z ramą oraz szklane pełne składają się z dwóch 4 mm tafli hartowanego szkła. Są one oddzielone szczeliną wypełnioną gazem argonowym. Taka konstrukcja zapewnić optymalną izolację termiczną oraz dodatkową ochronę przed szkodliwymi promieniami UV (blokada 97% promieniowania UV). 

Większość urządzeń wyposażona jest też w diody led oświetlające wnętrze szafy i butelki delikatnym, bursztynowym światłem. Natężenie oświetlenia dobrano tak aby nie mogło zaszkodzić przechowywanym w winiarce butelkom.


UA-87592430-1