Vademecum

Drgania i wibracje

Wibracje zakłócają proces rozwoju wina. Wino leżakując nawet w dogodnych warunkach w dalszym ciągu narażone jest na wibracje przekazywane z otoczenia lub generowane przez różne sprzęty i urządzenia. Wibracje te w negatywny sposób oddziałują na wino powodując:

• przyspieszenie procesu dojrzewania
• zakłucając proces sedymentacji tanin.

Piwniczka tradycyjna:

Warto zadbać, by kolekcja czekała na swój najlepszy czas w spokojnym, zacisznym i odosobnionym miejscu. Dojrzewające wino nie lubi gwałtownych ruchów, drgań i wibracji. Z dojrzałym czerwonym winem należy obchodzić się delikatnie, aby powstałym w procesie dojrzewania osadem nie zmętnić trunku. Regały muszą być stabilne i mieć taką konstrukcję, aby leżakujące butelki nie miały możliwości swobodnego ruchu lub przesunięcia.

Piwniczka nowoczesna - winiarka: (na przykładzie rozwiązań EuroCave)

Jeśli wina zamiast w piwnicy trzymamy w winiarce to upewnijmy się, że jest odpowiednio wyciszona, stabilna, i skonstruowana w taki sposób aby nie przenosić wibracji.Oryginalny system Ves (system wykluczania drgań) firmy EuroCave zapewnia skuteczną barierę antywibracyjną z kilkoma warstwami ochrony. Sprężarka jest oddzielona od winiarki i stoi na wysokowydajnych cichych blokach, które zapobiegają przenoszeniu wibracji. Ponadto półki są wyposażone w kilka amortyzatorów, które redukują pozostałe wibracje. 

Jeśli chodzi o nóżki urządzenia, można je indywidualnie dopasować aby zapewnić pełną stabilność.
UA-87592430-1