Vademecum

Bezpieczeństwo Cennych EgzemplarzyBardzo ważne jest, aby wino przechowywać w odpowiedniej pozycji. A więc butelki powinny znajdować się w pozycji horyzontalnej, tak aby wino nawilżało korek. W przeciwnym razie korek może ulec wyschnięciu i rozszczelnieniu.

W tradycyjnej piwniczy wino można przechowywać zarówno w drewnianych skrzynkach, jak i kamiennych czy betonowych półkach. Jednak w przypadku drewna należy sprawdzić jego wilgotność oraz czy nie ma w nim żadnych insektów. Najlepiej układać butelki etykietami do góry, aby móc bez problemu zidentyfikować każdą z nich. Co więcej czerwone wina powinny być położone wyżej, białe natomiast bliżej ziemi.

Jeśli korzystamy z winiarki, za odpowiednie ułożenie butelek odpowieadają odpowiednio wyprofilowane półki, które powinny zapewnić im bezpieczeństwo. Inną ważną, rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze winiarki to  czy wyposażaona jest w solidne drzwi. Szczególnie zwracajmy uwagę czy producent oferuje drzwi na zamek z możliwością dorabiania kluczy!

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Obudowy szaf na wina / winiarek oraz ściany piwniczek, tak jak w przypadku drzwi, są barierą chroniącą wino przed wpływem  czynników egzogennych. Porządnie wykonane chronią win przed wszystkimi szkodliwymi bodźcami fizykchemicznymi i biologicznymi. Tu, niestety, zwykła lodówka czy zdobiona skrzynia w pokoju poprostu nie wystarczą. Dobre wino jest bardz wrażliwe i wymaga troski. Nie zapominajmy o tym.

UA-87592430-1